Individuelt maleri - lige uger
Tilmeld
Fredage kl. 10 – 14.35 - undervisning i lige uger.
Kurset henvender sig til dig, der allerede har lidt eller god erfaring med maleri og ønsker at arbejde selvstændigt med dit eget billedsprog.
Du får professionelle “øjne” på dit maleri og individuel vejledning med fokus på, hvilke veje du kan gå i din kunstneriske udvikling. Der er god tid og ro til at fordybe sig i et inspirerende værksted og fællesskab.
Hver undervisningsgang indledes med et inspirationsoplæg. Det kan være et kunstnerportræt, materialelære, farvelære eller demonstration og eksperimenter med maleteknikker – ofte med fokus på vandige teknikker som akryl og vandbaseret olie.
Første gang byder også på et særligt inspirationsoplæg, som du kan vælge at tage udgangspunkt i – eller du kan arbejde videre med egne idéer og igangværende værker.
Hovedvægten ligger på den individuelle vejledning, hvor du får støtte til at udvikle dit maleri og forfine dit personlige udtryk.
Medbring egne materialer og lærreder – også første gang!
Undervisningssted
Praktisk information
- Hold nr:
- 625115
- Status:
- Venteliste
- Første møde:
- 19.09.25 kl. 10:00
- Sidste møde:
- 12.12.25 kl. 10:00
- Mødegange:
- 6
- Lektioner:
- 30
Pris
- Almen
- DKK 1690,00
- Pensionist
- DKK 1600,00
- Efterlønsmodtager
- DKK 1600,00
- Studerende
- DKK 1600,00

Indigo Richards
Billedkunstner. Uddannet på Det Fynske Kunstakademi 1988-93. Medlem af Billedkunstnernes Forbund, Gæsteatelier Hollufgård, og Kunstgruppen QWERTY.